سبد خرید
0
No products in the cart.

تحلیل تکنیکال بخش اول : مقدمه

تحلیل تکنیکال - چارت نموداری

تحلیل تکنیکال ( پایه و مقدمه ) :

تحلیل نمودار برای شناخت بهتر وضعیت بازار سهام (بورس) و بازار معاملاتی ارزهای دیجیتال مانند بیت کوین و … است و ضروری می دانیم که با دو مفهوم تحلیل تکنیکال (Technical Analysis) و تحلیل بنیادی (Fundamental Analysis) بیشتر آشنا شوید . هر کدام از این تحلیل ها میتواند جنبه های متفاوتی را مورد بررسی قرار دهند که با تسلط بر مباحث آنها قادر خواهیم بود که گام های مطمعن تری در جهت خرید و فروش رمز ارزها و یا سهامداری برداریم .

در اینجا بدون در نظر گرفتن عوامل بنیادی به شناخت روشی می پردازیم که رفتار یک ارز یا سهم را مورد بررسی قرار می دهد یعنی روشی برای پیش بینی قیمت با در نظر گرفتن فاکتورهایی از قبیل تغییرات الگوی قیمتی و تغییرات حجم معاملات ، به این روش تحلیل تکنیکال می گوییم و هدف از آن را ارتقا سطح آگاهی و دانش خود در شناخت رفتار یک ارز یا سهم می دانیم .

تحلیل تکنیکال قدمتی ۳۰۰ ساله دارد و روشی برخواسته از گفته ها و دیدگاه های چارلز داو شناخته شده است که بدون توجه به اخبار و شایعات و تنها با بررسی نمودار های قیمتی ( چارت قیمتی ) به بررسی رفتار بازار و خرید و فروش در آن می پردازیم .

Technical Analysis

به‌طور کلی تحلیل تکنیکی بر روی چند مسئله مهم و اساسی تمرکز دارد :

  • قیمت کنونی که بازار بر روی آن به دادوستد مشغول است، چیست؟
  • پیشینه تاریخی چه می‌گوید؟
  • حرکت‌های قیمت در گذشته چگونه شکل گرفته‌است؟ الگوی حرکت بازار چیست؟

در تحلیل تکنیکال معامله‌گر با مشاهده چارت قیمتها و استفاده از اندیکاتورهای لازم برای استراتژی خود، به تحلیل بازار می‌پردازد. استراتژی روش محاسبه نقاط ورود به بازار و خروج از آن است که معامله گر یا خود به آن دست یافته یا از یافته‌های دیگران استفاده می‌کند. پایه نظر تحلیل گران تکنیکالی این است که وقایع هرچه که باشند اثر خود را بر روی قیمت و در نهایت روی چارت می‌گذارند بنابراین کسی که چارت را بشناسد فارغ از اخبار و وقایع می‌تواند معامله کند .

 

تحلیل تکنیکال

نوسانات قیمت

تغییر قیمت در بازار فقط یک علت دارد : تغییرِ نسبتِ عرضه به تقاضاست ، به عنوان مثال با ورشکستگی یک بانک بزرگ در بریتانیا ارزش پوند کاهش میابد. علت آن، ورشکستگی بانک نیست. بلکه کاهش تقاضای خرید و افزایش تقاضای فروش پوند از طرف معامله گران پس از اعلام ورشکستگی بانک است . یک تحلیلگر تکنیکال می‌تواند از استراتژی خود در تمام بازارها و روی تمام چارتها استفاده کند ، درصورت استفاده صحیح خطوط روند یا ترند در تحلیل نمودار می‌تواند به عنوان ابزاری عالی توسط معامله‌گران مورد استفاده قرار گیرند . خطوط روند (Trendlines) بخش عمده‌ای از تحلیل تکنیکال و انجام معامله بر اساس نمودارها را تشکیل می‌دهند . 

یک خط روند صعودی ، کف‌های قیمت را به کف‌های بالاتر متصل می‌کند . این اتصال ، شامل پایین‌ترین نقطه در حرکات قیمت می‌شود . هنگامی که قیمت‌ها افزایش می‌یابند، خط روند نیز به همان نسبت افزایش پیدا می‌کند . در پست های بعدی به بررسی دقیق تر خطوط روند در نوسانات قیمت خواهیم پرداخت .

نقطه قوت تحلیل تکنیکی آن است که می‌توان بر اساس یک سری الگوهای قیمتی آینده را پیش‌بینی نمود . با این حال ممکن است هر تحلیل گر به شکل و شیوه خاصی به بررسی بازار بپردازد و شاید این یکی از ضعف‌های تحلیل تکنیکی سنتی و کلاسیک باشد.

لست سین

لست سین Last3een

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

توسط
تومان