سبد خرید
0
No products in the cart.

تحلیل تکنیکال بخش دوم : ساختار نمودارها

نمودارها در تحلیل تکنیکال

نمودار خطی

نمودار شمعی

نمودار میله ای

انواع نمودار ها در تحلیل تکنیکال :

همانطور که در بخش قبلی تحلیل تکنیکال عنوان شد اصلی ترین ابزاری که یک تحلیلگر تکنیکی می تواند در جعبه ابزار خود داشته باشد چارت قیمتی یا همان نمودار قیمت هست ، همه ابزارهای یک چارتیست بر اساس نمودارها ساخته می شود به همین دلیل در قسمت به بررسی انواع نمودارها خواهیم پرداخت .


برای اینکه بتوانیم یک نمودار رسم کنیم حداقل به دو پارامتر نیاز دازیم که در تحلیل تکنیکال این دو پارامتر زمان و قیمت است گاهی اوقات پارامتر حجم هم به نمودار اضافه می شود . به همین ترتیب پارامتر زمان در تحلیل تکنیکی همیشه بر روی محور افقی نمایش داده می شود و پارامتر حجم و قیمت بر روی محور عمودی ، و نهایتا این دو محور یک مختصات مشخص را برای ما تشکیل می دهند که میتوانیم  روی آنها نمودارها را ترسیم کنیم ، این نمودارها برای محاسبه روند و محاسبه تغییرات قیمت در آینده برای ما کارایی دارند .

برای نمایش تغییرات پارامتر قیمت ۳ نوع نمودار وجود دارد که بصورت زیر تقسیم بندی می شوند :

*

 

۱ . نمودارهای خطی

۲ . نمودارهای شمعی

۳ . نمودارهای میله ای

 

اگر بخواهیم پارامتر زمان را در نمودارها تغییر بدهیم می توانیم نمودارها را روی مقیاس های ثانیه ای که اصطلاحا TICK گفته می شود داشته باشیم همچنین پارامتر زمان می تواند در مقیاس دقیقه ای باشد که ۳ دقیقه ای وجود دارد ، ۵ دقیقه ای ، ۱۵ و ۳۰ دقیقه ای یا اینکه پارامتر زمان را به مقیاس ساعتی ببریم چیزی که رایج است ۴ ساعته ، ۵ ساعته و یا ۶ ساعته است همینطور مقیاس زمانی می تواند روزانه ، هفتگی ، ماهیانه ، سالیانه و بلند مدت نیز باشد .

نمودار خطی :

فرض کنید در مقیاس زمانی مورد نظر خود مثلا روزانه ، قیمت نهایی هر روز در نمودار بصورت نقطه ای مشخص می شود مثلا برای روز اول ۱۰۰ دلار ، روز دوم ۱۵۰ دلار ، روز سوم ۸۰ دلار و …. حال با اتصال این نقاط توسط خطوط مستقیم نموداری حاصل می شود که به آن نمودار خطی یا Linear chart گفته می شود . شاید علت از دست رفتن برخی امکانات در این نوع نمودار سادگی آن باشد اما به اندازه خود کاربردی خواهد بود یعنی همین سادگی دید خوبی از روند قیمتی در بازه زمانی مشخص به تحلیلگر تکنیکال می دهد ، در واقع می توان اینگونه بیان کرد که نمودار خطی یک دور نمای کلی به ما می دهد و تنها اینکه قیمت به چه شکل در حال تغییر است در نظر گرفته می شود این درحالی است که از جزییات روند یا تغییر قیمت صرف نظر می کنیم .

نمودار خطی

نمودار شمعی :

یکی از مهمترین نمودارها در تحلیل بازارهای سرمایه قطعا نمودار شمعی ژاپنی است حتی می توان آن را پرکاربردترین ابزار یا نمودار در این زمینه دانست . نکته جالب این است که این کندل ها یا شمع ها با قرار گیری در کنار یکدیگر الگوهایی را شکل میدهند که خود به تنهایی می تواند ابزاری در تحلیل تکنیکال باشد . این نمودار های شمعی از یک بدنه و دو فیتیله در بالا و پایین تشکیل شده اند یعنی سایه بالایی ، بدنه و سایه پایینی . همچنین این نوع نمودار محدوده باز و بسته شدن قیمت در مقیاس زمانی مورد نظر را نشان می دهد بر همین اساس است که رنگ کندل یا شمع مشخص می شود بعنوان مثال رنگ سبز نشانه صعود قیمت و رنگ قرمز نشان از نزول قیمت در آن بازه زمانی را دارد ، البته رنگها در این نمودار می توانند متفاوت باشند همچنین که دیده می شود گاها سیاه و سفید ( توخالی ) ، قرمز و آبی و … بعنوان نمودار های کند استیک CandleStick در معرض نمایش قرار می گیرند .   

 

نمودار میله ای :

عملا یکی از قدیمی ترین انواع نمودارها نمودار میله ای است ، مشابه به نمودار شمعی ژاپنی ، در اروپا و سایر کشورها بصورت پیشفرض از نمودار میله ای استفاده می شد یعنی مثل نمودار شمعی است اما اطلاعات کمتری را به نمایش میگذارد . در این نوع نمودار هر میله شامل بالاترین قیمت ، کمترین قیمت و دو زبانه که گویای قیمت باز شدن و بسته شدن است می شود . همانطور که در تصویر مشاهده می کنید در این نوع نمودار شاهد قسمت بادی یا بدنه ای که در نمودارهای شمعی بود نیستیم که این خود بسیاری از اطلاعات را حذف می کند البته که این نمودار قبل از رواج نمودار شمعی استفاده زیادی داشته و خود از نمودار خطی اطلاعات بیشتری را ارائه می نماید .

 

نمودار میله ای

نمودار های میله ای و شمعی ژاپنی بصورتی که در تصاویر زیر بیان شده است شکل می گیرند . با مشاهده این تصاویر ممکن است این سوال بوجود آید که در این نمودار ها چند نوع قیمت داریم و از قدام قیمت باید برای تحلیل استفاده شود ؟

نمودار شمعی ژاپنی
نمودار میله ای

انواع قیمت ها در نمودار :

قیمت باز شدن :

آن لحظه ای که بازار ها باز می شوند دارایی ما یک قیمت دارد به تعبیر دیگر با تعیین مقیاس زمانی مثلا ۵ دقیقه ای در آغاز هر ۵ دقیقه قیمت لحظه اول بعنوان قیمت باز شدن نمایش داده می شود اما به این معنا نیست که تا پایان همان ۵ دقیقه پایینترین قیمت ارز یا سهم همان قیمت خواهد بود .

بالاترین قیمت بازه زمانی :

نکته قابل توجه این است که قیمت ثابت نمی ماند و در بازه زمانی مشخص با افزایش تقاضا قطعا افزایش قیمت هم خواهیم داشت پس بالاترین قیمتی که بعنوان سقف قیمت در نظر گرفته می شود در بازه مثلا یک روز ثبت شده و در تحلیلات مد نظر قرار می گیرد .

پایین ترین قیمت بازه زمانی :

همانطور که افزایش تقاضا برای یک سهم یا ارز دیجیتالی در بازار مربوطه بالا می رود امکان کاهش تقاضا در بازه زمانی نیز وجود دارد این کاهش تقاضا با افزایش عرضه معادل می شود یعنی دقیقا جایی که سرمایه داران در صف فروش قرار دارند قیمت رو به نزول است تا نقطه ای که به کف قیمتی در مثلا معاملات روزانه برسد ، نهایتا این قیمت ثبت شده و کمترین قیمت در بازه زمانی را شکل می دهد .

قیمت بسته شدن :

معمولا مهمترین قیمتی که چارتیست ها بر روی آن تحلیل و تصمیم گیری می کنند قیمتی است که در بازه زمانی مد نظر آنها بسته می شود یعنی آخرین معاملات در آن قیمت صورت می گیرد و دارایی سرمایه گذار تا آغاز مجدد بازه زمانی جدید همان قیمت باقی می ماند .

امیدواریم که این مطالب در وبسایت لست سین مورد توجه شما عزیزان قرار گرفته باشد . در قسمت های بعدی به تشریح ادامه مطالب و آشنایی بیشتر با  تحلیل تکنیکال در لست سین خواهیم پرداخت .

تحلیل تکنیکال در لست سین
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

توسط
تومان