سبد خرید
0
No products in the cart.

تحلیل تکنیکال بخش سوم : روند

روند در تحلیل تکنیکال

روند در تحلیل تکنیکال :

برای اینکه بتوانیم تحلیلگر خوبی در زمینه تکنیکال باشیم یکی از مفاهیم بسیار مهمی که باید با آن آشنا باشیم مفهوم روند یا ترند است . همانطور که در بازار بسیار شنیده می شود که روند دوست شماست این جمله بسیار استفاده شده اما به چه معناست ؟

قیمت در بازار بصورت مستقیم حرکت نمی کند بلکه تغییرات آن بصورت زیگزاگی و موج های پی در پی است ، برآیند حرکت این موج های صعودی  یا نزولی روند بازار را تشکیل میدهد که نشان دهنده جهت اصلی حرکت بازار است . این جهت حرکت را اصطلاحا روند بازار یا ترند می نامند . بعنوان مثال :

فرض کنید قیمت ارز دیجیتالی بیت کوین در ابتدای ماه اسفند برابر با ۷۰۰۰ دلار بوده است و در انتهای ماه اسفند به ۹۰۰۰ دلار رسیده است ، به راحتی میتوان برداشت کرد که ارزش این رمزارز رشد داشته است یعنی روند قیمتی بیت کوین صعودی بوده است . اما این صعودی بودن به این معنا نیست که از ابتدای اسفند تا پایان اسفند هر روز قیمت بیت کوین رشد داشته است بلکه این رشد قیمتی چند روزی رشد و چند روزی ریزش داشته است تا نهایتا در انتهای ماه با قیمت ۹۰۰۰ دلار بسته شده است . مثلا هفته اول اسفند ماه بیت کوین تا ۷۸۰۰ دلار رشد قیمتی داشته ولی در هفته دوم شاهد ریزش قیمت تا ۷۵۰۰ دلار هم بوده ایم اما مجددا در هفته های آتی قیمت به محدوده های بالاتری رسیده تا به سقف قیمتی خود در ماه اسفند یعنی ۹۰۰۰ دلار برسد .

بازار هیچگاه بصورت خط مستقیم نیست و حالتی زیگزاگی دارد که برآیند این حرکت را ما بعنوان روند یا ترند بازار می شناسیم .

روندها به سه دسته تقسیم می شوند :

۱ . روند رو به بالا ( Up Trend ) :

 در روندهای صعودی یا روندهای رو به بالا معمولا مقداری قیمت رو به بالا حرکت میکند سپس اندکی به سمت پایین تغییر جهت میدهد و پس از مدتی مجددا دوباره قیمت شیب مثبت به خود گرفته و رشد میکند ، این حرکت تا مدتی ادامه میابد و نهایتا قیمت به ماکزیموم مقدار خود در آن بازه زمانی می رسد . در این حالت می توان گفت که روند رو با بالا یا صعودی است که به اصطلاح در بازار به آن Up Trend نیز گفته می شود .

روند رو به بالا
رشد قیمت بصورت متناوب
Previous
Next

۲ . روند رو به پایین ( Down Trend ) :

 در روندهای نزولی یا روندهای رو به پایین همانند روند صعودی معمولا مقداری قیمت رو به پایین حرکت میکند سپس اندکی به سمت بالا تغییر جهت میدهد و پس از مدتی مجددا دوباره قیمت شیب منفی به خود گرفته و سقوط میکند ، با رسیدن به کف قیمتی در بازه زمانی مشخص ترند نزولی به کار خود پایان می دهد . در این حالت می توان گفت که روند رو با پایین یا نزولی است که به اصطلاح در بازار به آن Down Trend نیز گفته می شود .

روند رو با پایین
سقوط قیمت بصورت متناوب
Previous
Next

۲ . روند ساید ( Side Trend ) :

فارغ از روند هایی که توضیح داده شد روند مهم دیگری نیز وجود دارد که نه نزولی شناخته می شود و نه صعودی اگر در جریان این روند وارد بازار شوید عملا سود زیادی برای شما نخواهد داشت چراکه معمولا تغییرات قیمت اندک بوده و یا بازه اندکی رشد یا سقوط خواهد داشت یعنی در این روند تقریبا همان اندازه که قیمت ارز یا سهم رشد می کند به همان میزان هم افت می کند یا برعکس .

تحلیلگران معتقدند که این روند برای ورود به بازار مناسب نیست زیرا ارزش دارایی شما همراه با تغییرات کم و زیاد می شود . نکته مهم این است که معمولا تحلیلگران این روند را در نظر نمی گیرند برخلاف توصیه ها عمل می کنند و نتیجه برای آنها در اکثر موارد رضایت بخش نیست .

روند ساید
ساید ترند
روند ساید
نمودارها در تحلیل تکنیکال

تحلیل تکنیکال بخش دوم

آشنایی با نمودارها در تحلیل تکنیکال

آیا این مطالب مفید بود ؟
5/5
تحلیل تکنیکال - چارت نموداری

تحلیل تکنیکال بخش اول

مقدمه ای از تحلیل تکنیکال

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

توسط
تومان